Další postřehy z Terezína a Prahy


TEREZÍN A PRAHA

12. prosince 2017 v 4:20 jsme 7., 8., 9. třida a učitelé vyjeli do Prahy a Terezína. Nejdřív jsme jeli do Terezína, přijeli jsme cca. v 10:00. Tam nám pustili prezentaci o historii atd. Pak si nás převzala paní průvodkyně. Provedla nás muzeem Ghetta a po městě, poté jsme se přesunuli na Malou pevnost. Tady i v Terezíně se většina židů transportovala na východ. Po prohlídce nás odvezl autobus do Prahy, kde jsme se ubytovali v penzionu Akát. Dostali jsme večeři (kuřecí plátek s kaší a nějakou polévku) a jeli jsme metrem na Staroměstské náměstí, podívat se na vánoční trhy. Asi v 20:00 jsme se vrátili zpátky na penzion.                                                                                                                                                                      Vendula Železníková

Praha a Terezín

Den 1.
Odjíždět jsme měli ve 4:00, ale nakonec jsme jeli ve 4:20 kvůli holkám. Jeli jsem skoro 6 hodin. V autobuse jsem spal půl hodiny. Když jsme dorazili do Terezína, tak jsme šli do budovy, kde nám pustili film o Terezínském Ghettu. Pak nás prováděla paní celým areálem Terezína. Šli jsme do márnice, kde byla i křesťanská a židovská svatyně. Poté jsme jeli do Malé Pevnosti, kde byli vězni celého Ghetta a v jedné cele bylo 300 vězňů a jen 2 WC. V celém areálu se vystřídalo 150 000 židů a jen 3000 přežilo. 87 000 bylo transportováno do koncentračních táborů. Exkurze skončila, a tak jsme jeli do Prahy ubytovat se v Penzionu Akát *** .Tady jsme povečeřeli . Pak jsme jeli ze Smíchova na Můstek metrem a pak na Staroměstské náměstí, kde byly vánoční trhy. Dal se koupit hlavně trdelník, svařené víno a punč. Když jsem našli KFC, tak jsme šli na B- smart. Poté byl sraz u metra, kde měli učitelky 20minut zpoždění, protože dvě holky nemohly najít metro. Pak jsme jeli na penzion a spát. Večerka byla v 10:00.


Den 2.
Vstali jsme v 7:00. Snídaně byla na 7:30. Národní muzeum na 8:00. Jeli jsme metrem, tramvají, kousek jsme šli pěšky do kopce, kde jsme uviděli muzeum. Nesmělo se tam fotit!, jen za 100kč. Byli tam tři lokomotivy, dvě velké a jedna střední, balón, koš ze vzducholodě Spitfire, 1.auto replika ze dřeva, auto T. G.  Masaryka, Václava Havla a Václava Klause. Když jsme odcházeli, tak jsme si mohli něco koupit jako suvenýr. Jeli jsme na Penzion Akát poobědvat. Před tím jsme měli rozchod na Václavském náměstí. Já s klukama jsme běželi do Kotvy do Zetka. Podívat se na Zetko a youtubery, koupit si náramky. Stihli jsme to na chlup. Po obědě jsme nabalili autobus a jeli jsme nazpátek na Moravu. Před tím jsme ještě jeli do centra Chodov nakoupit si věci a jídlo na cestu zpět do Boršic. Byli jsem v Mc Donaldu a v KFC, většinu času jsme se dívali na nové mobily Huawei. Pak už šup do autobusu a domů.

Petr Bederka


PRAHA A TEREZÍN

Výlet nám začal ve 4:00, ale vinou dvou nejmenovaných osob jsme vyjeli o 20 minut později. Cesta nám trvala asi pět a půl hodiny a do Terezína jsme dojeli o celou půlhodinu dříve, než bylo na programu. Následovala prohlídka Ghetta a potom i prohlídka celého Terezína. Podívali jsme se do ubikace, kde dřív žili židé, do márnice, Columbária a krematoria. Potom jsme se autobusem přemístili do Malé pevnosti, kde jsme dostali novou průvodkyni, podívali jsme se do společných cel i na samotky, do sprch, holírny a následně jsme se prošli půl kilometrovou chodbu. Prohlídka byla u konce a my jsme se přesunuli autobusem do Prahy, kde následovalo ubytování a výborná večeře. Po večeři jsme jeli na Staroměstské Náměstí, kde se konaly trhy. Příštího rána jsme měli budíček na 7:00 a v 7:30 byla snídaně. Po snídani následoval přesun do Národního Technického muzea, kde jsme měli objednaný program o starých autech a bicyklech. Potom jsme jeli zpět na penzion, kde jsme měli objednaný oběd a po vynikajícím obědě jsme jeli do obchodního centra Chodov, kde jsme měli dvou hodinový rozchod a následně jsme jeli domů. Cesta probíhala hladce až na půl hodinové zdržení na dálnici D1, ale jinak byl výlet moc fajn a určitě bych si ho zopakoval.

Tomáš Gabriel

Výlet Praha-Terezín

Z Boršic jsme měli vyrazit v 4 hodiny, ale vyrazili jsme až v 4:30. Proč? Určití nejmenovaní lidé došli pozdě… Pak začala dlouhá cesta na Dálnici D1 a do Terezína. Měli jsme zastávku na benzince, takže jsme tam šli na záchod a někdo si i něco koupil. U Prahy jsme mohli vidět horu Říp. Jakmile jsme dojeli do Terezína, tak jsme šli do Terezínského muzea a tam nám pustili film, provedli nás místnostmi, kde drželi Němci židy. Byla tam jména lidí, co tam zemřeli. Nebyly všechny a to jich tam bylo opravdu hodně. Potom jsme šli na náměstí a pak do „VIP místností“ a modlitebny. Pak jsme šli do márnice, Malé Pevnosti a pak do Prahy.

Zabydleli jsme se na hotelu a pak jsme šli na Vánoční Trhy, kde se prodávali hlavně trdelníky L.  Šli jsme do KFC a poté jsme šli zpět do hotelu a vyspali jsme se (teda jen někteří) do dalšího dne.

Pak jsme šli do Technického muzea. Bylo tam hodně unikátních a krásných aut, motorek a letadel. A byl tam Spitfire. Potom jsme šli do klamária. Potom jsme měli další rozchod, ale šli (spíše řečeno běželi) jsme do Zetka, kde jsme si koupili náramky a samolepky, prohlédli jsme si to tam, dali si selfie a běželi zpět, protože jsme neměli moc času.

Před tím, než jsme jeli domů, tak jsme šli do Centra Chodov. Měli to tam pěkné J.

Ondřej Horský

© 2022 Základní škola Františka Horenského / Prohlášení o přístupnosti / web by icard.cz