Čtvrtek 12. srpna 2021
Základní škola Františka Horenského, Boršice, příspěvková organizace zrealizovala v rámci školního klubu a školní družiny v partnerství s obcí Boršice a Mateřskou školou Boršice, příspěvkovou organizací projekt letní environmentální výchovy s názvem „Hola – hola, les nás na pomoc volá!“. Tento projekt byl spolufinancován z rozpočtu Zlínského kraje ve výši 45 000 Kč a rozpočtu obce Boršice ve výši 19 463 Kč.
Environmentální výchova je chápána naší školou nejen jako výchova k řešení problémů týkajících se životního prostředí, ale zejména jako výchova dětí a žáků k trvale udržitelnému rozvoji, porozumění vztahů člověka a životního prostředí v lokálním i globálním rozměru, získání znalostí a dovedností týkajících se zákonitostí biosféry a vytváření možností konkrétních situací a příkladů, v nichž děti a žáci projevují svůj vztah k přírodě a učí se zodpovědnému jednání.
Proto jsme se letos rozhodli uspořádat pilotní projekt zážitkového environmentálního vzdělávání dětí mateřské školy a žáků základní školy, který nabídnul dětem možnost dozvědět se zábavnou formou o životním prostředí kolem nás, konkrétně o lese. Jednalo se o opakující se týdenní projekt (celkem 3 x 1 týden) na obecní chatě „Bažantnice“ č. p. 654, která se nachází mimo obec v blízkosti vodní nádrže Sovín a v těsném sousedství Přírodního parku Chřiby a Chráněné krajinné oblasti Chřiby. Program proběhl ve třech termínech, a to 19. 7. – 23. 7. 2021, 26. 7. – 30. 7. 2021 a 2. 8. – 6. 8. 2021, vždy od pondělí do pátku v čase 7:00 – 17:00. Děti byly ráno přiváženy rodičem přímo na chatu „Bažantnice“, kde byla zajištěna celodenní péče včetně stravy. O provoz, stravu na péči o děti se postarali členové Občanského sdružení Pro Boršice, z.s.
Průvodní postavou každého týdne byl lesní poslíček Mecháček, který přinesl dětem dopis od krále lesa Stromovouse. Stromovous byl velmi nešťastný. Jeho lesních skřítků neustále ubývá a tak není těch, kteří by naše lesy chránili. Stromovous se proto obrátil na děti s žádostí, zda by se chtěly stát lesními skřítky a napomoci tak les také chránit, aby tu s námi mohl ještě dlouho být.
Prostřednictvím poslíčka zadával Stromovous dětem jednotlivé úkoly, které děti plnily, aby se mohly stát správnými lesními skřítky. Stromovous děti učil také o životě v lese. Prověřoval si jejich schopnost komunikace, spolupráce a tvořivosti. Postupně také děti nabádal, aby změnily své návyky, které by poškozovaly lesní království. Děti po celou dobu programu doprovázel Lexikon lesních skřítků (pracovní list), kam si své poznatky zaznamenávali, aby mohly na závěr Mecháčkovi a Stromovousovi dokázat, že vše potřebné už znají a mohly tak být pasováni do řad lesních skřítků.
Na závěr bychom rádi poděkovali Zlínskému kraji a obci Boršice za poskytnuté finance, provozní prostory a možnost užít si krásné letní počasí na chatě Bažantnice.