Zlatý list 2021 - krajské kolo přírodovědné soutěže

V loňském roce jsme se rozhodli pro pořádání krajského kola přírodovědné soutěže Zlatý list. Nicméně stejně jako většinu naplánovaných akcí v loňském školním roce překazila pandemie Covid-19. Proto jsme na začátku letošního školního roku dostali nabídku na uspořádání náhradního krajského kola čili nepostupového kola. Datum uskutečnění soutěže bylo stanoveno na 15.října 2021.

Soutěž Zlatý list v Boršicích jsme již zvyklí pořádat v okolí vodní nádrže Sovín. Letos jsme se přesunuli kousek blíž k Boršicím, a to i z důvodu poskytnutí zázemí na nedaleké chatě Bažantnici, která je pro pořádání hromadných akcí ideálním místem. Na naši pozvánku nám odpovědělo celkem osm základních škol. Avšak jak už to na podzim bývá, nemocnost žáků přibývá, a tak se jedna škola musela na poslední chvíli odhlásit. Kompletní sestava byla tedy 7 škol, které do soutěže vyslali 12 družstev. Soutěž tradičně probíhá ve dvou věkových kategorií. Kategorie mladší sdružuje žáky 4. – 6. tříd a kategorii starší tvoří žáci 7. – 9.tříd. Družstvo je tvořeno šesti členy, kteří se rozdělí do dvou hlídek po 3 jedincích. Bodový součet obou hlídek se sčítá. Proto bylo pro vedoucí družstev trochu oříškem sestavit 2 rovnocenné hlídky, aby celkový bodový zisk za družstvo byl co nejvyšší.

Soutěž probíhá formou soutěžní stezky s připravenými přírodovědnými otázkami, a navíc její součástí jsou stanoviště s odborníky. Každé stanoviště je zaměřeno na určitou přírodovědnou oblast. V letošním roce to bylo stanoviště zaměřené na živočichy u vody, které zahrnovalo různé druhy úkolů pro mladší i starší kategorii. Úkoly typu: Kdo to tady mluví? Poznáš orgány ryb? Výbava rybáře a jiné, byli pro žáky první rychlou prověrkou. Další stanoviště bylo v duchu včelařství, kterého se chopil absolvent naší školy Vojtěch Grebeň. Vojta se tomuto oboru aktivně věnuje a pro účastníky soutěže si připravil zajímavé otázky. Také si s sebou přinesl důležité pomůcky a náčiní včelaře, čímž své stanoviště krásně ozvláštnil. Mezi již naše tradiční pomocníky patří Ing. Pavel Zůbek z lesní správy Buchlovice, který si společně se svou kolegyní připravili stanoviště zaměřené na poznávání lesních dřevin. Soutěžící měli za úkol především poznat přiložené přírodniny a správně je pojmenovat. Také ze vzdělávacího informačního střediska Bílé Karpaty k nám byl vyslán odborník, a to konkrétně pan Roman Maňák, který si pro účastníky připravil mykologické stanoviště. Hlavní náplní stanoviště bylo poznat o jaký druh houby se jedná podle obrázku, jak se správně nazývají části těla hub či odpovědět na zvídavé otázky ze světa mykologie. Poslední stanoviště bylo pod vedením pana ředitele Tomáše Korduly, který žáky prověřil ze znalostí nižších rostlin. Součástí stanoviště bylo například pojmenovat části jednobuněčné řasy zrněnky pod mikroskopem, poznat přírodniny ať již živé či na obrázku a v neposlední řadě určit vstupní a výstupní látky biochemického procesu fotosyntézy. Tímto všem odborníkům na stanovištích mnohokrát děkujeme za pomoc i poskytnuté dary pro účastníky soutěže. Velmi si vaší pomoci ceníme a doufáme v budoucí spolupráci při pořádání soutěže.

Jelikož v tomto podzimním dnu panovalo poměrně pochmurné a chladné počasí byl v průběhu dne pro všechny účastníky připraven teplý čaj. Po dokončení soutěžní stezky si účastnici měli možnost opéct špekáček na ohni. Také na doprovod žáků jsme mysleli a připravili jsme pro ně drobné občerstvení.

Jakmile všechna družstva dokončila soutěžní stezku, mohlo dojít na vyhlášení výsledků. První příčku v obou kategoriích ovládla Základní škola Staré Město. Také obě družstva vyslaná z naší školy se umístila, a to shodně v obou kategoriích na třetí příčce. Druhé místo v mladší kategorii patřilo Základní škole Polešovice a ve starší kategorii Základní škole Uherský Ostroh. Výherci obdrželi diplom a tašky s logem i odměnami. Každopádně si velmi ceníme i ostatních škol, které se soutěže zúčastnili, a proto jsme pro každého účastníka přichystali drobnou odměnu. Děkujeme tedy i Základní škole Zlechov, Základní škole Suchá Loz a Základní škole Kunovice U Pálenice za účast.

Taktéž bych ráda poděkovala všem kolegům, kteří se společně se mnou podíleli na přípravách a organizaci letošního krajského kola. Poděkování patří i pedagogickému dohledu zúčastněných škol za doprovod a dohled svých žáků na soutěži. Věřím, že si všichni tento den užili, dozvěděli se spoustu nových a zajímavých informací ze světa biologie, strávili čas se svými kamarády a zažili jeden z krásných dnů v přírodě. Fotografie z akce můžete zhlédnout ZDE.

Bc. Kateřina Sedlářová​

© 2025 Základní škola Františka Horenského / Prohlášení o přístupnosti / web by icard.cz