V úterý 5. prosince 2017 jsme společně se sedmáky navštívili Moravské zemské muzeum v Brně. Z Boršic jsme jeli ráno v 8 hodin, po deváté jsme byli v Brně a pěšky jsme došli na Zelný trh, kde je pobočka MZM. Tam jsme si prohlédli výstavy k pravěku, středověku i novověku a o pravěku nám dal pan průvodce velmi poučnou přednášku (např. že mamuti se nechytali do děr v zemi, že?:-)). Před polednem jsme na náměstí proletěli vánoční trhy a pak se busem přesunuli na okraj Brna do druhé pobočky MZM, kde jsme se účastnili programu zvaného Lidské mraveniště Ondřeje Sekory. Program obsahoval poutavou přednášku o životě a díle známého českého umělce (autor Ferdy Mravence!) a prohlídku jeho děl v malé místnosti. Poté jsme už uháněli domů a po 15 hodině jsme se vrátili do Boršic. Pár fotek máme ve fotogalerii na zoneramě.
A zde postřehů všech našich žáků:
1. V Brněnském muzeu jsem se dozvĕdĕl třeba jak vypadali kosti zvířat co v té době žíly například mamut, ale byli tam také kosti naších předků. Také jsem se dozvěděl jak získávaly pazourek. Bylo tam také jak pohřbívaly své mrtvé.
2. 5. 12. jsme navštívili Moravské zemské muzeum , kde jsme měli přednášku o Pravěku na Moravě.Potom jsme šli na trh v Brně a při tom jsme čekali na 7 třídu. Potom jsme jeli v autobuse do Lidského mraveniště Ondřeje Sekory.
3. Byli jsme na prohlídku muzea byli jsme tam hlavně na pravěk. Povídali jsme si o lovců mamutů. A o zemědělství.
4. V muzeu se mi nejvíce líbily vázy a nádoby z doby kamenné , šperky z doby želené a nástroje. Potom tam byly zajímavé meče a bylo tam několik zmenšenin různých hradů a kostelů. A také jsem se dozvěděla že ,když někdo umřel tak mu do hrobu dali jeho šperky a zbraně.
5. V první budově zemského muzea, byly různé výstavy např. Pravěk, Svět nerostů, Velká Morava. My jsme navštívili Pravěk, kde mě nejvíce zaujaly vykopávky, hlavně ty, kde byli pohřbení lidé jakoby spali. Druhá budova muzea byla o Lidském mraveništi Ondřeje Sekory. Byly tady nádherné kresby, které nakreslil proti komunismu a válce. Celý výlet se mi moc, moc líbil a byl super.
6. Do Moravského zemského muzea jsme se vydali 5. ledna.Dozvěděli jsme se hodně nových poznatků např. že pravěcí lidé mamuty nechytali do jámy ,protože půda byla zmrzlá a tak vykopání jámy bylo nemožné.Nebo ,že nazelenalé zbarvení vykopaných lidských kostí je od bronzových šperků,to proto ,že bronz rezaví zeleně a podobně. V druhé části výletu jsme navštívili Lidské mraveniště Ondřeje Sekory.Tam jsme se dozvěděli,že pan Sekora byl optimistický,hodný a velmi pracovitý člověk.Dozvěděli jsme se,že jeho nejznámější dílo je kniha Ferda mravenec a viděli jsme jeho náčrty,kresby a také výtažky z jeho deníčků. Výlet se mi moc líbil a myslím že nejsem jediná.
7. Na výletu se mi líbila cesta autobusem. Líbilo se mi Brněnské muzeum ve kterém byli předměty z různých dob. Líbili se mi Vánoční trhy a prezentace o Ondřejovi Sekorovy.
8. 5.12. jsme byli na exkurzi v Brně. Navštívili jsme Moravské muzeum a Lidské mraveniště Ondřeje Sekory. V Moravském muzeu jsme viděli kosti pravěkých lidí, nástroje, zbraně, sošky Venuší. V Lidském mraveništi Ondřeje Sekory jsme zhlédli knížky, dopisy co psal, obrázky co kreslil.
9. V Brně se mi moc líbilo. Nejdřív jsem si prohlédla zajímavé věci v muzeu. Potom jsme šli na trhy. A nakonec jsme šli do lidského mraveniště, kde nám udělali prezentaci o Ondřeji Sekorovi.
10. Cesta autobusem se mi líbila. Byla zajímavá. V muzeu se mi líbili expozice. Dál se mi líbila prezentace o Ondřejovi Sekorovi.
11. Za jednu hřivnu se dalo koupit i dvě krávy. Pokácet jeden strom jim trvalo 2-3 hodiny. Jako první výroba z kamene byl pazourek.
12. Bylo tam moc hezky,byly jsme se podívat na různé pravěké zbraně,kosti a Venuše. Pak jsme byly na trzích a na dalo by se říct že prezentaci Ondřeje Sekory.
13. Do Brna jela 7.třída a 6.třída. Moc se mi tam líbilo bylo to poučné a zajímavé. Jeli tam s námi 3.učitelé.
14. V Úterý 5.12. jsme jeli na exkurzi do Brna. Konkrétně do Moravského Zemského Muzea,kde jsme viděli pravěké věci. Potom jsme jeli do druhého muzea kde jsme se dívali na Ondřeje Sekoru,který napsal Ferdu Mravence.
15. V moravsko zemskem muzeu jsem se dozvěděl, že lovci mamutu nechytali mamuty do jámy protože půda byla zmrzlá a že bronz ma 80% mědi a 20% cinu. Pak jsme jeli do lidskeho mraveniště Ondřeje Sekory.
16. 5.12. jsme jeli do muzea v Brně. Dozvěděla jsem se mnoho různých věci o pravěku . Navštívili jsme i vánoční trhy které se nám moc líbili.
17. Do Brna jsme jeli do Moravsko Zemského Muzea kde jsme si povídal o pravěku na Moravě. Potom jsme šli na Vánoční trhy a pak jsme jeli do Lidského mraveniště Ondřeje Sekory.
18. 5. 12. 2017 jsme navštívili MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM. Měli jsme krásné zážitky např. když jsme se procházeli po expozici a zkoumali, co k čemu bylo. Nejvíce vědomostí a nových poznatků jsme ale získali po dvou skvěle připravených přednáškách, kde jsme zjistili, co jsme doposud ani netušili. U téma pravěk jsme určitě všichni zjistili, že ne vše, co nás ve škole učí, je úplně pravda.Téma Ondřej Sekora bylo více pohodovější, ale také více naučnější. Moc za tento výlet děkuji :)
19. 5. 12. se 6. a 7. třída vydala autobusem do Brněnského Moravského Zemského Muzea. Viděli jsme tam vykopávky a nálezy z pravěku. Byli to staré meče jak vypadali tehdy když je ukovali a jak vypadají dnes, zlaté miny erby, zajímavé kamínky, kostry lidí, fotografie jak pohřbívali mrtvé, fotografie jak vypadali jejich obydlí a dozvěděli jsme se že platili bronzovými nebo železnými hřivnami tak že za jednu hřivnu si vyměnili např. dvě krávy nebo tři ovce, také jsme se dozvěděli že mamuty lovily tím že je třeba nahnali do bažiny nebo je uhnali no a že je nelovili do jam jelikož bylo třeba -5 stupňů a hlína byla tvrdá a zmrzlá no a koho by to napadlo?:-) Pak jsme se přesunuli na výstavu jménem Lidské mraveniště Ondřeje Sekory. Tam jsme se dozvěděli že zachránil život své manželce i synovy protože se s ní nerozvedl, ale byl poslán do Polska do pracovního tábora a tam dělaly těžkou práci, ale neodradilo ho to od toho aby každý týden psal své mamince a manželce. Jeho žena se na konci druhé světové války dostala z koncentračního tábora bez nemoci a on se dostal z pracovního tábora také bez nemocí a jejich syn od známých tak téže. Ondřej Sekora kreslil Ferdu mravence aby i dospělým i dětem vysvětlil jak je to špatné ty války a jak to pak vypadá. A domů jsme se vrátili s mnoha zážitky.
20. Z výletu jsem si zapamatovala ze v pravěku byli hřivny, které byli z mědi. Výlet byl užasný a 7 třída jela s nami do Brna. Výlet mě strašně bavil, pan řidič jel velmi dobře. To je vše co si pamatuji...:-)
21. 5.12. 2017 jsme jeli do Brna spolu se 7. třídou. První část výletu byla o pravěku, která byla velmi zajímavá a mohli jsme si lépe představit jak to v té době vypadalo a druhá část výletu byla přednáška o Ondřeji Sekorovi a jeho životě. Také jsme i mohli prohlédnout jeho malůvky s Ferdou mravencem. Výlet se mi moc líbil.