Výročí 30 let od Sametové revoluce

foto, popis projektu

K připomínce 30 let od začátku Sametové revoluce jsme si společně s deváťáky v pátek 15. listopadu udělali pravý nefalšovaný projektový den, kterému předcházela týdenní příprava, výzdoba třídy i zajištění dobového oblečení. V den projektu jsme se dívali na autentická videa a fotky o Sametové revoluci v roce 1989, dělali zadanou práci, poslechli si prezentace deváťáků, zahráli tématickou hru s mobily, udělali báječné fotky v dobovém oblečení, prožili hodinu z "dob" komunismu pod vedením paní učitelky Daníčkové a dokonce i ochutnali "dobové" jídlo, které jsme si sami přinesli. 

Byla to skvělá připomínka události, která rozhodla o svobodě projevu, náboženského vyznání i o jiných morálních hodnotách. Nebylo od věci připomenout mladší generaci, že ne vše, co dnes máme, bylo v dřívějších dobách samozřejmostí. Žáci si tohoto projektu skutečně užili a důkazem toho jsou fotografie zde. Druhá část fotek je zde

Všem žákům za aktivní přístup patří dík, stejně jako paním učitelkám Daníčkové a Motyčkové, které za tímto nápadem a projektem stály.  

Mgr. Radim Zapletal

Názory žáků:

Kevin: Dnes 15.11. to byla pecka. Nemuseli jsme se učit. Byl totiž den komunismu. Všichni se oblékali do komunistických školních nebo do normálně nošených oblečení na veřejnosti. 

Katka M.: V pátek 15.11 jsme si zavzpomínali na 17.11. Na úvod nám přednesla 9.třída své prezentace. Po prezentacích jsme se přesunuli do naší třídy a společně si užili den v oblečení z této doby. Každý ze třídy donesl ovoce nebo zeleninu.Někteří  něco upekli  nebo udělali jednohubky. Moc jsem si tento den užila. 

Matouš: 15.11 jsme s celou naší a 9. třídou slavily výročí 30 let od Sametové revoluce. Celá naše třída byla ozdobená vlajkami, nápisy a jiné. Byl tam také foto koutek, u kterého jsme si mohli půjčit oblečení a vyfotit se. Bylo to super moc se mi to líbilo. 

Ivana: V pátek 15. listopadu jsme si udělali společně s 9. třídou projektový den k 30. výročí dne boje za svobodu a demokracii. Nejprve nám žáci 9. třídy přednesli prezentace k tématu Sametové revoluce, dále nám paní učitelka Daníčková předvedla, jak probíhala vyučovací hodina za komunismu, potom jsme si zahráli hru o Sametové revoluci a projektový den jsme zakončili další hrou, s otázkami, které se opět týkali Sametové revoluce, ale tentokrát jsme odpovídali na vlastních mobilech. Celý den jsem si moc užila a atmosféra v naší třída byla opravdu jako za komunismu.

Tadeáš: Dne 15. 11. byl páteční projektový den. Ten den byl o tom, že jsme se vrátili do doby komunismu, 80. let a období Sametové revoluce. 9. třída si pro nás připravila různé prezentace na témata Smaetová revoluce, Václav Havel, Vladimír Mišík a Karel Kryl. My jsme zase vyzdobili třídu a nachystali občerstvení. Paní učitelka Daníčková si pro nás nachystala prezentaci o tom jak vypadala třída a škola v té době a k tomu i scénku, která byla vtipná, ale bohužel pravdivá. Dozvěděli jsme se o Spartakiádě a dívali jsme se na videa z té doby. Řekli nám, že bylo povinností zúčastnit se průvodu. Tento den byl smutný, ale zároveň šťastný a naučný. 

Karla: V pátek jsme si společně s devátou třídou, udělali projektový den k připomínce 30 let od začátku Sametové revoluce. Vyzdobili jsme si třídu, zajistili občerstvení a někteří se oblékli do autentického oblečení. Poté jsme si poslechli prezentace, dívali se na videa a hráli jsme hru.

Katka K.: Dne 15.listopadu 2019 jsme ve škole měli projektový den ,kdy jsme si připomněli ,že před třiceti lety proběhla Sametová revoluce. Na tento den jsme si připravili výzdobu třídy,dobové jídlo a taky jsme do školy došli v dobovém oblečení. Celý projektový den začal prezentacemi žáků 9.třídy poté pro nás měla připravenou taky prezentaci paní učitelka Daníčková ,která nám ukázala jak se v hodinách vyučovalo. Další hodinu jsme vypracovávali pracovní listy a fotili se v dobovém oblečení. A na konec jsme hráli tématickou hru na počítačích. Tento program se mi moc líbil.

Natálie: Dne 15. listopadu jsme měli projektový den na téma Sametová revoluce společně s 9. třídou. Devátá třída měla prezentace na téma sametová revoluce, události, zpěváci - Vladimír Mišík, Marta Kubišová a Karel Kryl. Dvojice žáků plnila úkoly a skládala obrázek. Někteří žáci donesli občerstvení. Dnešní den byl zábavný.

Marek: Dne 15.11. jsme slavili výročí 30 let od Sametové revoluce. Připravili jsme si různé prezentace, vyzdobili třídu tak, jak vypadala v té době. Byl tam také fotokoutek, u kterého jsme se mohli vyfotit. Tento den jsme si všichni užili.

Nikol:  V pátek 15. listopadu jsme z devátou třídou měli projektový den k tématu 30. výročí dne boje za svobodu a demokracii. Obě třídy si něco k tématu připravily. Devátá třída měla přichystané prezentace k tématu Sametová revoluce. My jsme si třídu  vyzdobili věcmi z 80. let. Přichystali jsme si i občerstvení a hráli jsme hry. Den se mi moc líbil.

Aneta: V pátek jsme si společně s 9.třídou vytvořili projekt, kterým jsme si společně s učiteli připomněli, jak se žilo před sametovou revolucí. Projekt jsme odstartovali převlečením do dobového oblečení, které nás k tomu všemu tak trochu přiblížilo. Během dne jsme plnili mnoho zábavných, ale především naučných aktivit. Nakonec jsme se všichni vyfotili v naší krásně vyzdobené třídě a program byl pomalu u konce. Jojo...den utekl jako voda a myslím že se mimořádně povedl.

Kuba: V pátek 15.11. jsme společně s 9. třídou uspořádali oslavu, nebo spíše památku na 17.11. 1989, kdy v Praze proběhla Sametová revoluce. Tato akce byl velice zajímavá a to protože jsme se dozvěděli něco více o tom, co se dělo před Sametovou revolucí. Akce se mi velmi líbila.

Michal: V pátek 15.11. jsme měli společně s devátou třídou projektový den na téma sametová revoluce. Obě třídy si něco nachystali. Program trval 4 hodiny a musím uznat, že jsem se nenudil. Akce se mi dooooooooooooooost líbila a klidně bych v budoucnu chtěl něco podobného.

Martin Č.: Dne 15.11 jsme se zúčastnili akce 30 let od Sametové revoluce a také se zúčastnila 9. třída. 9  třída si připravila prezentace a naše třída si připravila jak to vypadalo za komunismu. Všichni donesly nejaké jidlo z dob z komunistu a naší třídu jsme si vyzdobily jak to tehdá vypadalo. Pak se každý vyfotil v obleku za komunismu ve fotokoutku. Pak jsme tam měli úkoly a informace jsme si měli pamatovat z těch prezentací. Mě se tahle akce líbila 

Anežka: Dne 15.11. proběhl projektový den na téma 30. výročí Sametové revoluce. Oblékli jsme se do různých retro obleků, vyplňovali list, jedli jídlo, co jsme si přinesli, dívali se a poslouchali prezentace žáků 9. třídy a nakonec se fotili. Tento projektový den se mi velice líbil. 

Sabina: V pátek 15.11. jsme měli projektový den k 30. výročí SAMETOVÉ REVOLUCE. Přinesli jsme každý něco na zub např. jednohubky, chlebíčky chleba se sádlem a pod.... Pátek se vydařil a doufám že se povede takhle i jarmark který je už 7.12.

Denis: V Pátek 15. prosince jsme měli projektový den protože bylo výročí 30 let od Sametové Revoluce. Naše třída byla vyzdobena starými věcmi které jsme našli na půdě. Nejvíc se mi líbila scéna paní učitelky Daníčkové.

Martin R.: Dne 15.11. v pátek jsme slavili výročí 30 let od sametové revoluce. Třída byla vyzdobena tak jak v tu dobu. V 9. třídě jsme si pustily prezentace které udělali a pak šli do naší třídy kde bylo různé jídlo, fotokoutek a i staré hry. Tento den byl super.

Ondra: V pátek jsme společně se školou slavili výročí 30 let svobody. Většina z nás měla staré oblečení z 80. let. Také jsme ve třídě měli výzdobu. Paní učitelka nám ukázala, jak tehdy vypadaly hodiny ve škole. 

Denisa: Na páteční akci se naše třída už nějakou dobu připravovala. Dělali jsme výzdobu třídy, vymýšleli kde seženeme třicet let staré oblečení, sháněli staré předměty z té doby ... Ve čtvrtek, kdy jsme pomalu dokončovali výzdobu třídy nás pan ředitel mile překvapil, když objevil starou výbavu třídy na půdě. Udělalo nám to velikou radost, protože s těmito ´´ klenoty ´´ byla naše výzdoba kompletní. V den D (pátek) nás teda aspoň většina došla dobově oblečená, přinesli jsme různé občerstvení a také karafiáty, dodělali poslední úpravy na výzdobě a mohlo se začít. Celou akci jsem si opravdu užila, mile mně překvapila i devátá třída s prezentacemi.

Šárka: Dne 15.11. jsme měli projektový den na téma Sametová revoluce. Ve škole jsme se převléknuli do dobového oblečení a také jme přinesli nějaké to občerstvení. První hodinu pro nás měli deváťáci prezentace na téma Sametová revoluce, jak probíhala a také o významných osobnostních revoluce. Pak měla také paní učitelka Daníčková prezentaci na toto téma, pak jsme měli volný program a pak jsme měli ještě vědomostní hru s paní učitelkou Motyčkovou. Den jsem si užila, bylo to super.

© 2022 Základní škola Františka Horenského / Prohlášení o přístupnosti / web by icard.cz